Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА — НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН!!!

Дата: 31.08.2023 08:48
Кількість переглядів: 91

АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА — НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН!!!

 

   

http://vilnogirsk-rada.gov.ua/upload/image_for_news/small/247f3f18a4ff46f596486ab24d8be9a3.jpg

 

Амброзіяполинолиста – один з небезпечнихкарантиннихбур’янів. Через свою винятковушкодочинність, негативнийвплив на здоров’я людей амброзіяпосідаєодне з перших місцьсередзліснихбур’янів. Цеоднорічнарослинародинискладноцвітних. Під час цвітіннякожнарослинаамброзіїутворюємільярдипилкових зерен (пилок), якіпереносятьсявітром на великівідстані, викликаючи у чутливих людей захворювання на поліноз: спостерігаєтьсявтратапрацездатності, з’являється набряк слизовихоболонок очей і верхніхдихальнихшляхів, розвивається астма.  В пилку амброзіїмістятьсяособливібілки – антигени Е і К. Через слизовуоболонку вони потрапляють до лімфи і крові, спричиняючизахворювання. Алергени, щомістяться в листі, викликаютьдерматити.

 Цейбур’янзасмічуєвсіпольові (особливо просапні і ярізернові), овочеві та плодовікультури, виноград, пасовища, збіднюючи та висушуючиґрунт. Вінщільно росте на узбіччяхавтомобільнихдоріг та залізниць, берегах ставків і річок, на пустирях та іншихнеоброблюваних землях, будівельнихмайданчиках, територіяхзаводів, підприємств, тваринницькихкомплексів, машиннихдворів, на вулицях і садибахнаселенихпунктів.

На землях з високими і дужевисокимисанітарно-гігієнічнимивимогами (на територіяхнаселенихпунктів - навколожитловоїзабудови, громадськихбудівель,  в парках, скверах, на стадіонах, спортивнихмайданчиках, а такожбілятваринницьких ферм,  на промисловихтериторіях таінше) виключенозастосуваннягербіцидів. Тут амброзіязнищуєтьсямеханічним методом - шляхом виполювання, ручного видаленняабоскошування. 

http://vilnogirsk-rada.gov.ua/upload/images/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B92(3).jpg

 

На присадибнихділянках та клумбах найефективнішевириватирослиниамброзіїполинолистої з коренем. Чим меншарослина, тимлегшепроводитицю процедуру.

Розмножуєтьсябур’янтількинасінням – самосівом, яке утворюєтьсяувеликійкількості, тому бур’янбажанознищувати до моменту плодоношення. Плодоносить – у серпні–жовтні. Добре розвинутірослиниможутьдавати по 30-40 тис. насінин. Насінняамброзіїполинолистоїзберігаєсхожість в грунті  до 40 років і здатнепроростатинавіть у недозрілійформі, тому вищезазначені заходи матимуть результат при їх систематичному виконанніпротягомтривалогоперіоду.

        До знищеннярослинипризводитьлишеїївикорінення, бопісляпідрізаннястебларослиназдатна до швидкоговідтворенняназемноїчастини, причомуутворюєдекількапродуктивнихстебел. Тому скошуваннярослинамброзіїполинолистоїнеобхіднопроводити по мірівідростання (3-4 рази за літо). Поза межами населенихпунктівефективним є застосуваннягербіцидів.

 

Зважаючи на суспільнузначимість та надзвичайнушкодочинністькарантиннихорганізмів, кожному громадянину та посадовійособіслідзамислитись про природнібагатстванашого краю та зробитисвійвнесок у їхзбереження для наступнихпоколінь.

Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язанізнищувати систематично і своєчаснобур’яни, об’єктирослинного карантину та іншішкідники на прилеглих і закріпленихтериторіяхпідприємств, установ та організаційусіхорганізаційно-правових форм, приватнихжитловихбудинків та присадибнихділянок, а також на прилеглій до них території.

        Комплексна боротьба з амброзієюпередбачаєпроведення:

        – фітосанітарнихзаходів: контроль за фітосанітарним станом підкарантинноїпродукції, сертифікаціятакоїпродукції, локалізаціявогнищбур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадженнякарантинного режиму передбачаєпроведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідаціювогнищамброзії і попередженняїїподальшогорозповсюдження;

      – агротехнічних (ліквідаційних) заходів :застосуваннягербіцидів, створенняагрофітоценозів, механічнескошування, тощо. На території з карантинним режимом здійснюється комплекс спеціальнихкарантиннихзаходів, спрямованих на знищеннявогнищкарантинногобур’яну та запобіганнюйогоподальшогорозповсюдження (відповідно до статті 10 Закону «Про карантин рослин»).

 

        Враховуючивелику шкоду амброзіїполинолистої як для сільськогогосподарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливішихзавданьвсіхземлекористувачів. Порушеннявимогвідносновиконанняфітосанітарнихзаходівщодознищенняамброзіїполинолистоїспричиняє за собою накладенняштрафів на посадовихосіб та громадянзгідностатті 105 Кодексу України «Про адміністративніправопорушення».

 

ЗНИЩУЙТЕ

АМБРОЗІЮ ПОЛИНОЛИСТУ  -  

ЗЛІСНУ КАРАНТИННУ РОСЛИНУ-АЛЕРГЕН!

http://vilnogirsk-rada.gov.ua/upload/images/%D0%91%D0%B5%D0%B7%D1%8B%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B93.jpg

Олег Потапенко
провідний спеціаліст-державнийфітосанітарнийінспекторвідділу карантину рослин
Управлінняфітосанітарноїбезпеки Головного управління


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь