Обережно, інфекційний мононуклеоз

Дата: 25.04.2023 13:36

Інфекційний мононуклеоз — гостре антропонозне вірусне захворювання, спричинене вірусом Епштейна — Барр (ВЕБ, EBV).

Термін «мононуклеозоподібний синдром» застосовують щодо недуг, які клінічно нагадують інфекційний мононуклеоз, проте мають відмінну етіологію (цитомегаловірусна інфекція, гострий ретровірусний синдром).

Збудник інфекційного мононуклеозу — ДНК-вмісний вірус родини Herpesviridae. Вірус має 2 варіанти (A і B, або 1 і 2). Обидва поширені та зумовлюють однакове захворювання. Збудник нестійкий у зовнішньому середовищі, швидко гине внаслідок висушування, під дією високої температури.

Джерело інфекції — хвора або інфікована людина. Після первинного інфікування вірус періодично виділяється зі слиною протягом усього життя.

Інфікування відбувається через контакт зі слиною, наприклад поцілунок і забруднені слиною предмети: обмін шматочками їжі, пиття з однієї склянки чи пляшки. Інфікування також можливе через переливання крові, пересадку кісткового мозку чи органів.

Інкубаційний період триває від 30 до 50 днів.

Сприйнятливість населення до захворювання висока. Будь-які імунодефіцитні стани сприяють генералізації інфекції.

Клінічні прояви інфекційного мононуклеозу:

підвищення температури тіла до 38,5-39 0С ;

закладеність носа;

генералізована чи регіонарна лімфаденопатія (збільшення лімфатичний вузлів);

тонзиліт, фарингіт і гепатоспленомегалія (хворобливість горла);

збільшення мигдалин поява гнійного нальоту;

втрата апетиту;

збільшення печінки та селезінки

характерні зміни загального аналізу крові (лімфомоноцитоз, атипові мононуклеари).

У більшості випадків прогноз під час інфекційного мононуклеозу сприятливий. Водночас захворювання може зумовити небезпечні для життя ускладнення, зокрема:

обструкції верхніх дихальних шляхів;

розриви селезінки;

тяжкі тромбоцитопенії та гемолітичні анемії.

Профілактика інфекційного мононуклеозу полягає у тому, що хворих госпіталізують до інфекційного відділення або ізолюють вдома. Медичне спостереження за контактними особами з епідемічного осередку рекомендоване протягом 20 днів. Ефективність дезінфекції в осередку не доведена.

Уникати контакту рук з ротом, використовувати тільки свої столові прилади та посуд, дітям заборонено користуватися іграшками хворих однолітків.

При перших клінічних появах інфекційного захворювання (підвищення температури, хворобливість горла, закладеність носа, збільшення лімфатичних вузлів та інше) негайно звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.

Будьте уважними до свого здоров’я і здоров’я дітей.

Відділ державного нагляду за дотриманням  санітарного законодавства  Миргородського районного управління   ГУ Держпродспоживслужби   в Полтавській області.