Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

Що таке патронатна сім’я і як стати патронатним вихователем?

Дата: 12.01.2023 15:25
Кількість переглядів: 608

26 січня 2016 року у нашій країні був ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який вперше в українському законодавстві закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім'я.

Для України це нове явище, проте в розвинених країнах завдяки такій формі влаштування дітей практично не існує дитячих будинків.

Поняття патронату

Патронат над дитиноюце тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім'ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками або іншими її законними представниками.

Патронатна сім'ятимчасова форма влаштування: термін перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. За наявності обставин, що обґрунтовують потребу й доцільність перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більш ніж до шести місяців.

Патронатний вихователь

Патронатний виховательце особа, яка за участю членів своєї сім'ї надає послуги з догляду, виховання і реабілітації дитини у своїй сім'ї.

Патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини і відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини у себе вдома.

Патронатними вихователями не можуть бути особи:

  • визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;

  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

  • які були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їхньої вини;

  • які перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

  • які зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

  • які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

  • які страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я;

  • які були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за скоєння інших злочинів.

  • іноземці, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

  • особи без громадянства;

  • які за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

  • інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

Хто ухвалює рішення про створення патронатної сім'ї

Рішення про введення послуги з патронату над дитиною ухвалюють місцеві державні адміністрації або виконавчі органи місцевих рад.

Рішенням цих самих місцевих органів визначається заклад, на який покладається функція з організації надання такої послуги в цій адміністративно-територіальній одиниці. Таким закладом може бути Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, Центр соціальної підтримки дітей і сімей, інша установа, заклад чи організація незалежно від форми власності, яка надає соціальні послуги дітям та сім'ям з дітьми (далі у текстісоціальний заклад).

Соціальний заклад проводить такі заходи:

  • пошук кандидатів у патронатні вихователі;

  • первинний відбір кандидатів у патронатні вихователі;

  • сприяння в проходженні спеціального навчання кандидатами в патронатні вихователі;

  • обстеження умов проживання сімей кандидатів в патронатні вихователі;

  • оцінку потреб дитини та її сім;

  • надання соціальних послуг сім'ї дитини;

  • підготовку рекомендацій про доцільність або недоцільність повернення дитини в свою сім'ю за результатами роботи зі сім'єю.

Порядок створення патронатної сім

1 етап. Проходження первинного відбору

Особи, які бажають стати патронатними вихователями, мають пройти первинний відбір кандидатів у патронатні вихователі.

Первинний відбір проводять Соціальний заклад разом із Службою у справах дітей місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевої ради відповідно до вимог «Порядку створення і діяльності сім'ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №148 від 16.03.2017.

Рішення про проходження первинного відбору ухвалюється на підставі аналізу документів, поданих кандидатами в патронатні вихователі, і проведеного Соціальним закладом разом зі Службою у справах дітей обстеження умов їхнього проживання.

Потрібні документи:

1) заява;

2) копія паспорта громадянина України;

3) копія трудової книжки (якщо є);

4) довідка про стан здоров'я кандидата в патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним, складені за затвердженою формою;

5) довідка про брак судимості, зокрема членів його сім'ї, які досягли чотирнадцятирічного віку та проживають разом з кандидатом в патронатні вихователі;

6) копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

7) письмова згода на влаштування дитини в сім'ю кандидата в патронатні вихователі всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним, зокрема дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

2 етап. Проходження навчання

Кандидат в патронатні вихователі, який пройшов первинний відбір, разом з повнолітнім членом своєї сім'ї, який братиме участь у наданні послуги патронату над дитиною (чоловік або дружина кандидата в патронатні вихователі), проходить обов'язкове навчання за програмою, затвердженою Мінсоцполітики.

За умови успішного проходження навчання кандидату в патронатні вихователі та члену його сім'ї видається довідка про проходження навчання та рекомендації про можливість надання послуги патронату над дитиною.

3 етап. Укладення договору про надання послуг з патронату над дитиною

У разі отримання рекомендації про можливість надання послуги з патронату над дитиною орган опіки та піклування впродовж місяця укладає з кандидатом в патронатні вихователі Договір про надання послуги з патронату над дитиною.

4 етап. Влаштування дитини в сім'ю і укладення договору про патронат над цією дитиною

Рішення про влаштування в сім'ю патронатного вихователя дитини ухвалює орган опіки та піклування за місцем проживання або влаштування дитини. Рішення ухвалюється на підставі наданих Службою у справах дітей документів, які обґрунтовують доцільність такого влаштування.

Після ухвалення рішення про влаштування дитини органом опіки та піклування не пізніше ніж через п'ять робочих днів з патронатним вихователем укладається Договір про патронат над дитиною.

Оплата послуг за патронат над дитиною

Прийомній сім'ї з державного бюджету виплачуються такі різновиди соціальних виплат:

  • Соціальна допомога на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, яка виплачується на кожну дитину, влаштовану в патронатну сім'ю, в розмірі двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку. Оплата послуг патронату над дитиною (грошове забезпечення), яка проводиться в розмірі п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.

  • Якщо в сім'ї патронатного вихователя є дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина й одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш ніж на 50 відсотків.

Сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя

Призначення і виплата соціальної допомоги, грошового забезпечення та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя виконується Управлінням праці та соціального захисту населення за місцем проживання патронатного вихователя відповідно до «Порядку оплати послуг патронатного вихователя і виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №148 від 16.03.2017.

Соціальна допомога та грошове забезпечення призначаються і виплачуються з дня влаштування дитини в сім'ю патронатного вихователя до дня вибуття з такої сім'ї.

Обов'язки патронатного вихователя:

  • забезпечувати надання послуг з догляду, виховання і реабілітації дитини в сім'ї патронатного вихователя, піклуватися про її моральний і фізичний стан, нести відповідальність за її життя і здоров'я;

  • створювати належні умови для проживання, навчання, фізичного та духовного розвитку дитини відповідно до її віку, потреб та індивідуальних особливостей;

  • представляти в межах своїх повноважень інтереси дитини у відповідних закладах та організаціях;

  • взаємодіяти з працівниками служби у справах дітей, соціального закладу, вживати заходів, які передбачені індивідуальним планом соціального захисту дитини;

  • співпрацювати з батьками або законними представниками дитини для подолання складних життєвих обставин в межах та у спосіб, визначених органом опіки та піклування.

 

Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

Про більш детальну інформацію про сімейний патронат Ви зможете дізнатися, звернувшись у службу у справах дітей Краснолуцької сільської ради, за адресоювул. Миру 26, с. Красна Лука  Миргородського району Полтавської області, 37315.

 Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь