Вчасне виявлення випадкі взахворювання на COVID-19 – важлива складова боротьби із коронавірусною хворобою.
Наразі в Україні доступні два типии тестування на COVID-19:
Методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР-тест)
Експрес-тест на антиген
Обидва види тестування дають змогу виявити активну інфекцію.
Для проведення ПЛР-тесту беруть мазок із носоглотки й ротоглотки. Вказаний вид тестування застосовують на початку захворювання, найбільша їх чутливість між 7 та 14 днями після інфікування. Зазвичай, результат можна отримати через добу після забору матеріалу. Тестування методом ПЛР наразі є найбільш точним методом діагностики COVID-19.
Для експрес-тесту на антиген також беруть мазок із носоглотки чи ротоглотки. Найефективніше такі тести використовувати на початкових стадіях захворювання. Результати дослідження можна отримати вже за 15 хвилин.
Важливо розуміти, щоні ПЛР-тест, ні експрес-тест на антиген не визначає наявність антитіл до COVID-19 в організмі, тому його не вартоплутатиіз тестом методом ІФА.
Тест методом імуноферментного аналізу (ІФА) допомагає визначити ознаки постінфекції на основі дослідженняв енозної крові. Таким чином, ІФА-тест виявляєі мунну реакцію на вірус – тобто рівень антитіл. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: IgM і IgG. Перші вказують на гостру фазу захворювання, другі – на те, що людина перехворіла та вже має антитіла до коронавірусної хвороби.
Звертаємо увагу, що наявність антитіл до коронавірусу, який спричиняє COVID-19, вказує,що людина раніше контактувала з вірусом, але не є ознакою хвороби. Виявлення антитіл не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 та не є підставою для відмовивідвакцинації. На сьогодніневідомо, якиммає бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються.
Водночас підставою для встановлення діагнозу “COVID-19” залишається лише результат ПЛР-тестування.
Важливо, що жоденіз тестів не є обов’язковим перед проведенням вакцинації. У першу чергу, йдеться про тест на визначення антитіл. Жоднідослідження не визначають, скільки сааме людина повинна мати антитіл, щоб повторно не захворіти на COVID-19 та не бути госпіталізованою. Тест на наявність антитіл може лише показати їх наявність або відсутність, але він жодним чином не дасть відповідь на запитання, чизахворієлюдиназновуабо як самеперенесекоронавіруснухворобу.
Наразі у продажу також є експрес-тести на COVID-19, які можна зробити вдома. Вони також визначають антиген вірусу COVID-19 у зразку мазка з носоглотки. Проте такі тести не є валідними для доступу, наприклад, до громадських місць чи поїздок у громадськомутранспорті. Причин на цедекілька. Основні – відсутністьвпевненості в правильності проведення тестування та відповідно його результату, неможливість перевірити, чиї зразки використовуватись для проведення тестування в домашніхумовах.
Нагадаємо, що безоплатному тестуванню на COVID-19 наразі підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу.
Затвердженні МОЗ стандарти вказують, що ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати:
особам ізпідозрою на COVID-19;
особам з ознаками інших ГРВІ;
особам з ознаками вірусної пневмонії;
пацієнтам із позагоспітальною пневмонією;
контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
Першим трьом категоріям ПЛР призначають за умови, що їм не проводився скринінговий швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2.
Направлення на безкоштовне тестування зобов’язаний надати сімейний лікар.
#COVID19