Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

Важливе про пневмоніюу періодпандемії COVID-19

Дата: 12.11.2021 13:52
Кількість переглядів: 394

Фото без описуСпалах коронавірусної інфекції COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-Cov-2, розпочаласянаприкінцігрудня 2019 року в місті Ухань центрального Китаю. 31 грудня 2019 року влада Китаю проінформувала про спалахне відомої пневмонії Всесвітню Організацію Охорони Здоров'я. 11 лютого 2020 року захворювання отримало назву нової коронавірусної пневмонії (COVID-19).

Пневмонії вірусно-бактеріального походженнявідомі медикам досить давно. Мікроорганізми, що викликають такі захворювання, називають пневмотропними, і COVID-19 входить до їх числа.

Пневмонія – це гостре інфекційне запалення легень, яке локалізується перш за все у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. У здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання. А у хворого на пневмонію у альвеолах накопичується слиз та рідина, які викликают ьбіль при диханні та обмежують надходження кисню. Збудниками пневмонії найчастіше бувають бактерії або віруси, що, як правило, передаються при безпосередньому контакті з інфікованими людьми.

Якіособливості  пневмонії при COVID-19?

Вірусна пневмонія вража єкапіляри і сполучну тканину, розташовану в між альвеолярній перетинці. Потрапляючи в клітину вірус впроваджує в неїсвої рецептори і починає виробляти необхідний йому білок. При цьому нормальна робота клітини порушується і виникає імунна реакція. Саме у цей час з’являються специфічні симптоми. В боротьбі з інфекцією імунітету допомагає підвищення температури.

Здоровій імунній системі зазвичай вдається перемогти вірус, а ось у людей з ослабленим імунітетом хвороба протікає у більш важчий формі. Ситуація ускладнюється за наявності хронічних захворювань, що впливають на здатність організму захистити самого себе. Поки імунна система намагається побороти інфекцію, вірусу стає занадто багато.

Вірус у дихальних шляхах може створити умови для проникнення небезпечних мікробів, що провокують запалення. А якщо відбувається пряме ураження, то виявляються основні особливості коронавірусної пневмонії, яка відрізняється від звичайного запалення легень. В даному випадку судини і альвеоли вражаються, але плазма крові  не проникає через стінки судин. Через це пневмонія розвивається дуже швидко і вражаєдихальні шляхи практично одночасно.

Ще одна особливість пневмонії вперіод COVID-19: хвороба може не давати симптомів  на початковій стадії. Саме в цьому медики бачать основну небезпеку, адже людина довгий час може не відчувати нездужання, самопочуття не змінюється, а зміни в легенях продовжують відбуватись.

Відрізняються і  терміни лікування. При звичайній пневмонії пацієнт перебуває в стаціонарі 8-10 днів. Гострий період ковід-пневмонії залишився таким самим, а етап повного видужання затягується до 1-1,5 місяця.

Щоб вчасно розпізнати початок захворювання, варто звертати увагу на будь-які зміни в самопочутті: сухий кашель, утруднене дихання, болючість вгорлі, закладеність носа, втрата нюху, м'язові болі, задишка навіть при незначиних навантаженнях.

Раніше пневмонії вражали нижню або верхню долю легенів і ми їх діагностували на ренгені ОГК. А зараз вони найчастіше вражають прикореневі області легень, які ховаються в тіні серця. Подібне розташування осередків можливо побачити тільки зробивши КТ легень – ця процедура значно прискорює діагностичний пошук. А у лікаря є можливісь відразу побачити повну картину захворювання.

У разі підтвердження діагнозу пневмонії дуже важливо як найшвидше почати терапію – від цього залежить, наскільки успішно пройде розсмоктування вогнища пневмонії. Наслідки пневмонії впливають на якість життя пацієнта, та на те, як часто він буде схильний до бронхіальних захворювань.

З метою специфічної профілактики позалікарняних пневмоній використовується  пневмококова та грипозна вакцини.

Згідно з рекомендаціями Комітету радників по імунізації, пневмококову вакцину слідв водити за наявності чинників ризику: особам увіці> 65 років; осбам у віцівід 2 до 64 років із хронічними захворюваннями (серцево-судинноїсистеми, дихальної, ЦД та ін);  особам увіцівід 2 років з імунодефіцитними станами.

Грипозна вакцина. Високоефективна в запобіганні розвитку грипу і його ускладнень (у т.ч. пневмоній) у здорових осіб молодше 65 років. Восіб старшого віку вакцинація помірно ефективна, але при цьому може знизити частоту інфекцій верхніх дихальних шляхів, пневмонії, госпіталізації і смерті.

Заходи неспецифічноїпрофілактики

Вести здоровий спосібжиття – бути фізично активним та не переїдати.

Уникати стресу – вінпорушує баланс міжрізними компонентами імунної відповіді організму.

Стежити за раціоном харчування – вживати достатню кількість білка, вітамінів і Омега-3.

Більше гуляти на свіжому повітрі в парках, скверах.

Регулярно мити руки.

Зміцнювати місцевий імунітет (дотримуватися температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів, підтримувати необхідну вологість – від 40 до 60%).

Частіше провітрювати приміщення.

 

Любов Севастян, завідувач АЗПСМ №1 КНМП «ЦПМСД №2» м. Кременчука

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь