Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

Оплата лікарняного до та після звільнення

Дата: 28.10.2021 14:05
Кількість переглядів: 3919

Ситуація. Працівник за власним бажанням звільнився, а потім надав лікарняний лист. За цим лікарняним листом хвороба розпочалася ще у період, коли він був у трудових відносинах із підприємством, а закінчилася вже після припинення трудових відносин. Як оплачувати лікарняний?

Така ситуація не дивина, але в нормативних документах вона не врегульована.

Мінсоцполітики у листі від 15.12.2020 р. № 11599/0/290-20/45 «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» надало роз’яснення по даному питанню.

Щоб була зрозуміла особливість цієї ситуації, розглянемо умовний приклад: дата звільнення працівника за власним бажанням — 14.12.2020 р.; період хвороби — з 12.12.2020 р. по 21.12.2020 р.

По-перше, факт початку хвороби працівника у час його перебування у трудових відносинах з роботодавцем надає йому право на матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 19 Закону про соцстрахування).

І тут тримаємо орієнтир саме на дату початку хвороби. Навіть якщо хвороба працівника почнеться у день його звільнення (останній день трудових відносин), він матиме право на матзабезпечення.

По-друге, за загальними правилами, починаючи з шостого дня хвороби допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується ФСС за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення (ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування).

Отже, виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності Фондом після звільнення працівника Законом про соцстрахування врегульована. І тут не виникає запитань.

По-третє, відповідно до п. 2 Порядку № 440* та ч. 2 ст. 22 Закону про соцстрахування перші п’ять днів тимчасової непрацездатності (що підтверджені лікарняним листом) оплачуються за рахунок коштів роботодавця та повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу).

* Порядок оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440.

Але ситуація ускладнена звільненням (за наведеним прикладом — на третій день хвороби). На відміну від оплати хвороби за рахунок ФСС, нормативкою не передбачена оплата днів хвороби (з перших п’яти днів) за рахунок роботодавця після звільнення працівника.

Отже, у загальній оплаті хвороби працівника у ситуації, що розглядається, після його звільнення й до початку шостого дня хвороби буде проріха.

І лікарняний лист із наведеного прикладу треба оплатити так:

• за рахунок роботодавця оплачуємо тільки три дні (12, 13 та 14 грудня). Тобто тільки дні у межах трудових відносин. Дні хвороби (з перших п’яти), що припали на час після звільнення (15 та 16 грудня), роботодавець не оплачує;

• з шостого дня хвороби й до відновлення працездатності (з 17 по 21 грудня) допомогу по тимчасовій непрацездатності фінансує ФСС.

 

 

 

Головний державний інспектор Управління

Держпраці у Полтавській області                                                 Л.Тіхонова

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь