A A A K K K
для людей із порушенням зору
Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

Що треба знати про отруєння чадним газом і як йому запобігти

Дата: 05.10.2021 13:47
Кількість переглядів: 347

Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, але найбільш вразливі маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання. Часто першими проявляють ознаки отруєння чадним газом домашні тварини. Розказуємо, що треба знати про чадний газ, симптоми отруєння таким газом і як цьому запобігти.

 

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЧАДНИЙ ГАЗ

 

Чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню

Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ.

Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах

Тому визначити, яка концентрація в приміщенні — неможливо без спеціальних приладів.

Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з'єднується з гемоглобіном

Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність.

Що довше людина вдихає газ, то серйозніші симптоми можуть виникнути

Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.

 

СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ ЧАДНИМ ГАЗОМ

Симптоми отруєння чадним газом не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації. Вони можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Але на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури.

Найбільш поширений симптом при отруєнні чадним газом — головний біль. Також людина, яка отруїлась чадним газом, може відчувати запаморочення та втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Більш серйозні симптоми — втрата рівноваги, зору, порушення пам’яті або ж втрата свідомості. Це може статися всього протягом двох(!) годин, якщо у повітрі буде велика концентрація чадного газу.

Якщо ви відчуваєте ці симптоми і підозрюєте, що причиною може бути чадний газ, перш за все — вимкніть усі прилади, крім електричних та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря. Якщо погано почуваєтесь — зверніться до лікаря!

 

ЯК ЗАПОБІГТИ ОТРУЄННЮ ЧАДНИМ ГАЗОМ

Щоби уникнути отруєння чадним газом:

  • Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.
  • Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.
  • Не залишайте увімкненими газові прилади без нагляду.
  • У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.
  • Електровитяжці та газовій колонці не місце в одному приміщенні.
  • Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.

Будьте уважними та не нехтуйте своєю безпекою!

 

Щодо недопущення спалювання залишків рослинності, сухостою та сміття на території Краснолуцької сільської ради.

 

 

Як відзначають експерти, в диму міститься безліч токсичних сполук, так як листя вбирають з атмосфери всі викиди. А при спалюванні листя виділяється одне з найбільш токсичних синтетичних сполук - діоксин. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. Разом з димом у повітря потрапляють пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року.
            У вогнищах також горять тверді побутові відходи, полімерні матеріали, які є найсильнішими алергенами. При горінні гуми утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання. У димі опалого листя високий вміст сполук свинцю, ртуті,  окису вуглецю, сірчистого ангідриду, оксиду азоту, бензапірену та інших важких металів.
В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, який здатний викликати у людини ракові захворювання. Подразнювальний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не в змозі протистояти збудникам захворювань.
         Вдихання чадного газу може призвести до головного болю, втрати свідомості, загострення респіраторних захворювань. Найбільш вразливими до дії диму є діти, люди похилого віку і ті, хто страждає захворюваннями серця або легенів.
           Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз:

1. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
2. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.
3. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання ґрунту.

4. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу, до знищення диких рослин та тварин.
створює загрозу лісових пожеж.
5. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП.

6. Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП.

7. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії.

        Кожен з нас має законне право на безпечне для життя і здоров'я навколишнє середовище, що гарантує стаття 50 Конституції України.
          Чинним законодавством країни, зокрема законами «Про охорону навколишнього природного середовища» і «Про охорону атмосферного повітря» забороняється спалювання залишків сухої рослинності та опалого листя.
         Згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинності та її залишків накладаються штрафи у розмірі від 170 до 340 гривень на громадян і від 850 до 1190 гривень на посадових осіб.

         Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 680, а на посадових осіб – від 1190 до 1700 гривень.

         А згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, за знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення порушник може нести і кримінальну відповідальність.

          Якщо внаслідок пожежі загинули люди або тварини, то такі дії караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони. Місцеві органи влади всіх рівнів можуть приймати додаткові рішення щодо неприпустимості розведення багать.

Якщо ви стали свідками спалювання, слід скаржитись на незаконні дії в Поліцію (телефонуйте 102) для зупинки правопорушень та притягнення винних осіб до відповідальності.

 

 

 

Шановні громадяни!

Перебуваючи на відпочинку за межами населеного пункту, пораючись на городах, присадибних ділянках, прибираючи на прилеглих територіях установ, підприємств та організацій, завжди дотримуйтесь правил пожежної безпеки!

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь