Краснолуцька громада
Полтавська область, Миргородський район

Порядок оплати прироботі у вихідні,святковіабонеробочідні

Дата: 04.02.2021 14:26
Кількість переглядів: 621

Порядок оплати прироботі у вихідні,святковіабонеробочідні

Чиннетрудовезаконодавствопередбачає ряд гарантій при залученніпрацівників до роботи у вихідні, святковіабонеробочідні. За загальнимправилом, визначенимчастиноюпершоюстатті 71 КЗпПУкраїни, робота у вихідніднізабороняється. Така заборона поширюється на залученняпрацівника до роботи не в загальнийвихідний день – неділю, а у вихідний день конкретногопрацівника. Залученняокремихпрацівників до роботи у вихідніднідопускаєтьсятільки з дозволувиборного органу первинноїпрофспілковоїорганізаціїпідприємства (далі — профспілковаорганізація) абопрофспілковогопредставника і лише у винятковихвипадках, визначенихзаконодавством та частиною другою статті 71 КЗпПУкраїни, а саме для:
•    відверненняаболіквідаціїнаслідківстихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничихаварій і негайногоусуненняїхнаслідків;
•    відверненнянещаснихвипадків, якіставлятьабоможутьпоставитипідзагрозужиттячинормальніжиттєвіумови людей, загибеліабопсування майна;
•    виконанняневідкладних, наперед не передбаченихробіт, віднегайноговиконанняякихзалежить у дальшому нормальна робота підприємства в ціломуабойогоокремихпідрозділів;
•    виконанняневідкладнихвантажно-розвантажувальнихробіт з метою запобіганняабоусунення простою рухомого складу чискупченнявантажів у пунктах відправлення і призначення.

Переліксвяткових і неробочихдніввстановленостаттею 73 КЗпПУкраїни. Робота у цідні не проводиться. Залученняпрацівників до роботидопускається у випадках та в порядку, передбаченихстаттею 71 КЗпПУкраїни. Згіднозістаттею 72 КЗпПУкраїни та частиною третью статті 107 КЗпПУкраїни робота у вихідний день можекомпенсуватися, за згодоюсторін, наданняміншого дня відпочинкуабо у грошовійформі у подвійномурозмірі. На практиціцей «інший день відпочинку» зазвичайназиваютьвідгулом, хочатрудовезаконодавство не надаєвизначенняцьоготерміну.

Трудовезаконодавствовстановлюєзаборону на залученняокремихкатегорійпрацівників до робіт у вихіднідні, а саме: працівників, яким не виповнилосявісімнадцятьроків (ст. 192 КЗпП); вагітнихжінок і жінок, якімаютьдітейвіком до трьохроків;батьків, яківиховуютьдітей без матері (у т. ч. у разітривалогоперебуванняматері в лікувальномузакладі); опікунів (піклувальників) (ст. 176, 1861 КЗпП).

Залученняпрацівників до роботи у вихіднідніпровадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власникаабоуповноваженого ним органу (далі — власник).

Таким чином, для видання наказу про роботу у вихідний день необхідномати:
•    фактичнупідставу, передбаченучастиною другою статті 71 КЗпПУкраїни;
•    дозвілпрофспілковоїорганізації (маєнадатисамевиборний орган, а не йогоголова) абопрофспілковогопредставника;
•    згодусторін на спосібкомпенсаціїроботи у вихідний день;
•    згодупрацівникавиконуватидоручену роботу, якщовиконаннятакоїроботи не обумовленотрудовим договором, крімвипадківтимчасовогопереведення без згодипрацівника.

У наказі про роботу у вихідний день обов’язковозазначається: підставазалученняпрацівників до роботи; прізвища, імена, по батькові і посади всіхпрацівників, якіпрацюватимуть у цей день; спосібкомпенсації за роботу у вихідний день кожному. Наказ доводиться довідомавсіхпрацівників, якізалучаються до роботи у вихідний день. Оскількизалученняпрацівників до роботи у вихідний день (святковий, неробочий) день оформлюється наказом, то і наданнякомпенсації (подвійна оплата абоінший день відпочинку) за роботу в такий день такожмаєоформлюватись наказом (розпорядженнямроботодавця).

Слідмати на увазі, якщосторонивиберутьгрошовукомпенсацію, оплата зароботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 КЗпП, яка регулює оплату роботи у святкові та неробочідні (ч. 2 ст. 72 КЗпПУкраїни). Відповідно до ч. 1 ст. 107 КЗпПУкраїни робота у святковий та неробочий день оплачується в подвійномурозмірізалежновід умов оплати праці в такому порядку:
•    відрядникам – за подвійнимивідряднимирозцінками;
•    працівникам, працяякихоплачується за годиннимиабоденними ставками, - у розміріподвійноїгодинноїабоденної ставки;
•    працівникам, якіодержуютьмісячний оклад, - у розміріодинарноїгодинноїабоденної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий та неробочий день провадилася в межах місячноїнормиробочого часу, і в розміріподвійноїгодинноїабоденної ставки зверх окладу, якщо робота провадиласяпонадмісячну норму.

При цьомузгідно з ч. 2 ст. 107 КЗпПУкраїниоплаті в подвійномурозміріпідлягаютьтількигодини, фактичновідпрацьованіпрацівником у святковийчинеробочий день.

Частина 3 ст. 107 КЗпПУкраїнитакожпередбачаєможливістьнаданняпрацівнику, якийпрацював у святковийчинеробочий день, іншого дня відпочинку (відгулу) за йогобажанням, протеслідурахувати, щоінший день відпочинкунадаєтьсяпрацівникутільки за наявностізгодисторін, оскількизаконодавством не передбаченотакийобов’язокроботодавця.
Спосібкомпенсаціїроботи у вихідний день завждивизначаєтьсяугодоюсторін (незалежновід того, від кого виходитьініціатива), а робота у святковий та неробочий день завждиоплачується в подвійномурозмірі і лише по досягненнізгодисторінпрацівнику за йогобажанням (тобтоініціативамаєвиходитивідпрацівника) може бути наданоінший день відпочинку (відгул).

Головний державний інспектор

Управління Держпраці у Полтавській області                             Л.Д.Тіхонова


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь